Nie możesz się doczekać balkonu w kwiatach, a boisz się, że przymrozki je zniszczą? Nie czekaj. Są rośliny, które wytrzymają wiosenne spadki temperatur. Śmiało możesz je już sadzić. Kosztują niewiele. A kolorowy widok za oknem poprawi ci humor. Oto siedem kroków do pięknego balkonu.
1. Wybierz kwiaty. W sklepach ogrodniczych już uginają się pod nimi półki i jest w czym wybierać.
Wiosennych przymrozków nie boją się:
pierwiosnki – można je sadzić nie tylko do gruntu, ale też w donicach nabalkonie. Po przekwitnięciu, gdy masz nie tylko balkon, ale też ogród, wybierz je z doniczki i posadź je na kwietnej rabacie
bratki – lubią deszcz, nie znoszą suszy. Mają bajeczne kolory. Sadź je nawet co 20 cm, bo szybko się rozrastają. Kwitną od marca do października. Nawożone odpłacą pięknym kwitnieniem. Modne są bratki miniaturowe
stokrotki – lubią glebę próchniczną, niezbyt wilgotną. Mogą rosnąć w pełnym słońcu lub lekko zacienionym miejscu. Dokarmiane płynnym nawozem odwdzięczą się obfitym kwitnieniem od kwietnia aż do czerwca.
tulipany – do donic i skrzynek najlepsze są odmiany niskie i wcześnie kwitnące
narcyzy – kwitną do maja
hiacynty – pięknie pachną. Kwitną do końca kwietnia
2. Kup skrzynki lub donice na balkon. Mogą być te z ubiegłych lat. Jeśli wybierzesz ten drugi wariant, usuń resztki ziemi i wyczyść pojemniki. Najlepiej umyj je pod ciepłą, bieżącą wodą. Mogą się tam znajdować szkodliwe dla nowych nasadzeń grzyby.
3. Skrzynki muszą mieć otwory w dnach. Wtedy roślina usunie nadmiar wody i nie zgnije.
4. Kup podstawki, żeby sąsiadom nie zalać balkonów.
5. Kup dobrą ziemię ogrodniczą - na niej nie oszczędzaj.
6. Zaplanuj kompozycję. I sadź. Chwyć donicę z rośliną. Przechyl ją na bok i delikatnie naciskaj boki i spód. Korzenie odkleją się od donicy. Przewróć ją do góry nogami i wybierz – jeśli korzenie przerastają donicę, to delikatnie je pourywaj. Roślinę wsadź do nowej donicy z ziemią i obsyp. Nie naciskaj mocno przy łodydze, bo oberwiesz korzenie. Solidnie podlej.
7. Po trzech tygodniach nawieź rośliny, jeśli nie myślisz wymieniać kwiatów na inne, typowe balkonowe, tj. pelargonie czy surfinie. Idealny będzie płynny nawóz dla roślin kwitnących. Przed użyciem dokładnie przeczytaj instrukcję. Zwykle te nawozy rozcieńcza się z wodą. Hiacynty i narcyzy, jeśli chcesz je potem wysadzić do gruntu w ogrodzie, nawoź też po przekwitnięciu, dopóki mają zielone liście, bo w tym czasie w podłożu cięgle jeszcze rosną ich cebule. Gdy całkowicie obeschną im liście, wyjmij cebule z doniczek. Znajdź dla nich suche i przewiewne miejsce. Dopiero we wrześniu posadź je w ogrodzie.
PORADA EXTRA!
Wiszące, kolorowe donice
Z wiosennych kwiatów możesz też zrobić kompozycję do wiszącego kosza. Wybierz w sklepie donice, które w dnie mają otwory w kształcie stożków. Zetnij nożem wierzchołek tych stożków. Na dno, do wysokości stożków, nasyp żwirku lub keramzytu (wypalana glina, do kupienia w sklepach ogrodniczych). Obniży to wagę donicy i zapewni odpowiedni drenaż. Na keramzyt lub żwirek rozłóż włókninę, która podczas podlewania zatrzyma wodę i spowoduje, że przez otwory w dnie nie wydostanie się błoto.